Какви са причините за хъркането?
Какви са причините за хъркането?
По време на сън мускулите на мекото небце, езика и гърлото се отпускат и причиняват стесняване и блокиране на въздушния поток. Докато дишате, мекото небце и мъжеца вибрират в задната част на гърлото Ви и предизвикват така характерния звук при хъркането.
Сливиците, както и „третата сливица“ също вибрират и допълнително спомагат за стесняването на въздушния поток.
Вие не хъркате, когато сте будни, защото мускулите на гърлото поддържат тъканите в задната част на устната кухина в нормален тонус. Само по време на сън тези тъкани се отпускат и колабират и причиняват хъркане.
Какво представлява хъркането?
Хъркането е често срещано нарушение на съня, което се характеризира с вибрация на меките тъкани в гърлото по време на дишане. То може да варира по интензивност от леко до силно и може да наруши съня както на хъркащия, така и на спящия до него.
Хъркането се появява, когато въздушния поток от устата и носа насочен към белите дробове, предизвиква вибрации в тъканите на гърлото по време на сън. Тези вибрации произвеждат силен, стържещ и неприятен звук, който може да бъде причина за разстройство на съня на вас, но най-вече на вашия партньор. Вие може да не знаете, че хъркате, но партньорът ви се събужда от „пронизителния“ шум.
Най-чести причини са заболявания на носа (носни полипи, изкривена носна преграда, хипертрофирали носни конхи, алергични заболявания на носоглътката), уголемените сливици, трета сливица, езична сливица и физиологични аномалии на мекото и твърдо небце. Допълнителни фактори, подпомагащи хъркането са: наднорменото тегло, злоупотреба с алкохол и цигари, антидепресанти и заболявания на централната нервна система.
Факторите, които влияят на Вашия сън и хъркане
- тютюнопушене;
- употребана алкохол;
- използване на депресанти или други мускулни релаксанти;
- спане по гръб;
- запушен нос от настинка или алергия;
- изкривена носна преграда;
- навлизането в средната възраст;
- бременност;
- генетични характеристики, които влияят върху структурата на устата и гърлото;
Какви са усложненията при хъркането?
Продължителното хъркане, без ненавременно изясняване на причината и започване на подходящо лечение, води до повишаване в най-голяма степен на рискове от развитието на сърдечно-съдови заболявания (високо кръвно налягане), чести остри и хронични заболявания на дихателната система, сънна апнея, неработоспособност и сънливост през деня, опасност при шофиране, както и сериозни разтройства при съжителството ни с избрания от нас партньор.
Хъркането може да е симптом на друго заболяване:
- Сънна апнея: Сериозно нарушение на съня, при което дишането спира и започва многократно през нощта;
- Увеличени сливици: Често срещано при деца, може да причини хъркане;
- Аномалии на носната преграда: Изкривяване на носната преграда може да затрудни дишането и да причини хъркане;
- Алергии: Алергиите могат да причинят подуване на дихателните пътища и хъркане.
Какви са изследванията за диагностика на хъркането?
За диагностициране на състоянието, УНГ специалист ще направи преглед на симптомите. Той също така ще извърши физически преглед. Може да е необходимо изображения като рентген, компютърна томография или магнитен резонанс за проверка на структурата на дихателните Ви пътища.
В зависимост от тежестта на хъркането и другите симптоми лекарят ви може да поиска да направите изследване на съня. По време на изследването на съня се отчитат вашите мозъчни вълни, нивото на кислорода в кръва, сърдечната честота, етапите на съня етапи и движението на очите и краката по време на сън.
Какво да предприемем?
Потърсете незабавно компетентен УНГ специалист, занимаващ се с проблемите на хъркането и сънната апнея. Само така ще получите навреме точната диагноза и подходящото за вас лечение.
Запомнете!
За повече информация и записване на час за консултация можете да се обадите на тел. 0888994776