Дакриоцисториностомията (DCR) е оперативна интервенция, извършвана при запушване на слъзния канал, целяща създаване на комуникация между слъзната торбичка и носната кухина.
Дакриоцисториностомия е оперативна интервенция, която се извършва при сълзотечение (епифора), най-честата причина за което е обструкцията на слъзните пътища. Целта на операцията е да се осигури дренирането на сълзите директно от слъзната торбичка към носната кухина.
В миналото оперативната намеса е била с външен достъп. Това е утвърден метод с добри лечебни резултати, който обаче оставя известен естетичен дефект, тъй като се прави кожен разрез между вътрешния очен ъгъл и носа.
В днешно време се предпочитат по-малко инвазивните оперативни намеси – чрез ендоскопски достъп. При този метод достъпът е през носната кухина и не се нарушава целостта на кожата. Създава се отвор между слъзната торбичка и носната кухина, през който да се дренира слъзният секрет.
Най-новият и иновативен метод е извършването на лазер асистирана дакриоцисториностомия. Операцията бе извършена за първи път в Болница Европа на пациент с продължително едностранно сълзотечение. Под ендоскопски зрителен контрол през носната кухина, влакно на диоден лазер се въведе през слъзното каналче и се създаде отвор между слъзната торбичка и носната кухина в областта над долна носна конха. Този метод е сред най-новите и модерни в световен мащаб.
Техниката му е по-щадяща за пациента и осигурява по-бързото му възстановяване, има по-кратка продължителност в сравнение с операция с външен достъп и има по-добри естетични резултати. Операцията може да бъде извършена както с обща, така и само с местна анестезия и не изисква тампониране на носните ходове, създаващо дискомфорт постоперативно.
Извършената в Болница Европа операция е с отличен резултат, липса на сълзотечение и абсолютно възстановен слъзен дренаж постоперативно.
Какво представлява сълзотечението (епифора)?
Сълзотечението (епифора) представлява спонтанно преливане на сълзи през мигления ръб.
Слъзният апарат включва слъзната жлеза с добавъчните жлези и слъзоотводящите пътища – слъзни точки, слъзни каналчета, слъзна торбичка и слъзно-носен канал.
За едно денонощие нормално се секретира 1 -2 cm3 слъзна течност. Тя овлажнява роговицата, участва в нейното изхранване и има защитна функция, като отмива попадналите отвън прахови частици. Излишните сълзи се отвеждат към носоглътката чрез слъзоотводящите пътища.
Сълзотечение (епифора) възниква поради две основни причини: слъзна хиперсекреция (повишено образуване на слъзна течност) и слъзна хипоекскреция (нарушено оттичане на сълзите).
Какви са причините за сълзене на окото?
Слъзна хиперсекреция:
- възпалителни заболявания на роговицата и конюнктивата – конюнктивити, кератити;
- възпалителни заболявания на клепачните ръбове – блефарит, външен ечемик;
- трихиаза – миглите са обърнати навътре към конюнктивата и роговицата вследствие възпалителни заболявания и травми в областта на мигления ръб;
- ентропиум;
- чуждо тяло в окото;
- емоционална възбуда;
- носене на контактни лещи;
- употреба на козметични средства;
- химично дразнене, например от дим, лук.
Слъзна хипоекскреция поради нарушена проходимост на слъзните пътища:
- запушване на слъзните точки – може да бъде свързано с възрастта или при хроничен блефарит, трахома, лъчетерапия.
- отдалечаване на слъзните точици от слъзното езерце при ектропиум.
- запушване на слъзните каналчета от чужди тела (мигли), възпалителни процеси (каналикулит, дакриоцистит), изгаряния, травми, лъчетерапия.
- вродени аномалии – стеноза или агенезия на слъзните точки, стеноза или агенезия на слъзните каналчета.
- вродена непроходимост на слъзно-носния канал – дакриоцистит на новороденото.
- придобита стеноза на слъзно-носния канал – наблюдава се в началото или края на канала. Най-често причината е оток на лигавицата поради възпалителни процеси в носната лигавица, околоносните кухини или конюнктивата. Може да възникне също при възрастни хора, при травми, лъчелечение, външна компресия поради съседна пролиферация.
- недостатъчност на слъзната помпа, например при парализа на лицевия нерв.