Болница „Европа„

НОВИНИ

predimstva-na-laparoskopskata-hirurgiya-bolnicaevropa.jpg

Какви са предимствата на лапароскопската хирургия?

Лапароскопската хирургия е специализирана миниинвазивна техника за извършване на операции в коремната кухина. Докато при конвенционалната (отворената) хирургия операторът използва различен по големина разрез, лапароскопската се извършва с един или няколко малки разреза с размери 0.5 – 1см.

През всеки разрез се вкарват кухи тръбички, наречени троакари, през които, с помощта на камера и микроинструменти, се достига до мястото с патологичен процес.

.✔ По-малки разрези на коремната стена при лапароскопската холецистектомия, което намалява болката и риска от усложнения;
.✔ Значително по-ниска честота на раневи инфекции и възпаления в сравнение с отворената хирургия;
✔ По-малка вероятност за развитие на постоперативни хернии;
✔ Незначителна загуба на кръв;
✔ Манипулацията включва използването на камера, това дава възможност за по-широк поглед върху засегнатата област и възможност за откриване на скрити проблеми; По-малка болка след операцията;
✔ По-кратък болничен престой;
✔ По-бързо възстановяване на стомашно-чревната функция;
✔ По-ранно захранване и раздвижване на пациентите;
✔ По-слаб възпалителен отговор на организма;
. По-ниско натоварване на имунната система;
.✔
По-висока удовлетвореност на пациентите от психологическа, физическа и икономическа гледна точка.

 

Лапароскопската хирургия е предпочитана при:

.✔ хернии на предната коремна стена;
диафрагмални хернии;
жлъчнокаменна болест;
операция на дванадесетопръстника;
операция на тънките черва;
операция на дебелото и правото черво;
операция на черния дроб;
операция на жлъчните пътища;
операция на панкреаса.

Лапароскопската хирургия е съвременно решение, но има ситуации, при които конвенционална операция може да бъде препоръчителна. Всички коремни операции носят определени рискове, свързани с възможни усложнения при анестезия, кървене по време или след операцията, както и инфекциозни усложнения.

Рискът от усложнения зависи от характера на конкретната операция, както и от фактори като възрастта на пациента, общото здравословно състояние и наличието на съпътстващи заболявания. Винаги обсъждайте с Вашия хирург какви са индивидуалните рискове при предстоящата операция.

Болница Европа е добър избор за лапароскопска хирургия благодарение на професионалния екип, който осигурява качествено лечение и правилна диагностика. В Отделението по обща и лапароскопска хирургия работят доказани специалисти прекарали по-голяма част от кариерите си в УМБАЛСМ“Н.И.Пирогов“.

Laparoskopska hirurgiya

 


zybni-implanti-bolnicaevropa.jpg

Зъбни импланти – кога е необходимо тяхното поставяне?

Денталната имплантология е онази част от денталната медицина, която касае поставяне на зъбни импланти като метод за възстановяване на липсващи зъби. Зъбните импланти са често най-доброто, а в някои случаи и единственото решение за възстановяване на различни дефекти в зъбните редици.

Зъбните импланти могат да подобрят качеството на живот на почти всеки, който има един липсващ зъб или повече. Хора от всички възрасти /с изключение на децата/ могат да се възползват от предимствата на зъбните импланти.

Прегледът от висококвалифициран зъболекар с опит в имплантологията определя дали да се постави имплант. Най-общо пациентите, които следва да бъдат лекувани по тази методика, са:

1. Пациенти с липса на единичен зъб
2. Пациенти с ограничени дефекти на зъбните редици
3. Пациенти с изразена непоносимост и невъзможно носене на частични или тотални протези

Предимства на денталните импланти

  • Те са най-близкият заместител на естествените зъби.
  • Благодарение на имплатните имате стабилнот при хранене и уверена усмивка.
  • С денталните имплантати отпада необходимостта от изпиляване на здрави зъби за закрепване на мост.
  • Благодарение на тях се преодолява болката, причинявана от недобре пасващи протези.
  • Денталните имплантати помагат за запазването на костта в челюстите.
  • В редица случаи те дори помагат за запазването на формата на лицето.

Защо да изберем имплантология в Болница Европа?

Професионален екип. Болница Европа е добър избор за зъбни импланти, благодарение на професионалния екип, който осигурява качествено лечение и правилна диагностика.
Правилно лечение. Клиниката предлага широка гама от дентални услуги :орална профилактика,консервативно зъболечение, пародонтално лечение, протетично лечение, естетични дентални процедури, лазерно асистирано лечение.
Авангардни технологии. Инвестираме във възможно най-модерната технология за още по-висока сигурност и прецизност на работа. Болница Европа е подходящ избор, когато става въпрос за здраве, защото разполага със съвременна апаратура, която осигурява точна диагностика и ефективно лечение на различни заболявания.
Обслужване. Добре обучени, отдадени и доброжелателни, нашите професионалисти ще се грижат за Вашето спокойствие и комфорт;
Локация. Локацията на Болница Европа е на главен булевард в град София (срещу Пирогов), което гарантира добра видимост и достъпност на медицинския център за пациентите от София, страната и чужбина.


polipi-nos-simptomi-bolnicaevropa.jpg

Какви са симптомите при полипи в носа❓

Носните полипи са доброкачествени формирования на лигавицата на носната кухина или на синусите. Те се появяват вследствие на хронични заболявания като алергичен ринит, синузит, инфекции с бактериален и гъбичен характер, други вродени заболявания.

👃 При наличие на полипи в носа се наблюдава следните симптоми:

◻ затруднено дишане;
◻ главоболие;
◻ назална секреция;
◻ намаляване на обонянието.

Болните се оплакват от постепенно, прогресивно затрудняване на носното дишане, като понякога има изтичане на воднист секрет от носа. Обонянието също прогресивно намалява, като в по-напредналите стадии на заболяването носното дишане е изцяло блокирано и няма никакво обоняние. Липсват моменти на спонтанно възстановяване на носното дишане и обонянието.

За да се диагностицират полипите се провежда предна риноскопия, с която се оглеждат предните части носните кухини. В някои случаи се прави и ендоскопска риноскопия, за да могат да се огледат и вътрешните части на носа.

Лечението се извършва чрез медикаменти – кортикостероиди, и понякога с хирургична интервенция.

ℹ При наличие на някое от изброените заболявания и симптоми на полипи е препоръчително да се консултирате с УНГ специалист, който ще ви насочи към подходящото за вашия случай лечение и превенция на по-нататъшно образуване на полипите в носа.

🏥Болница Европа и МЦ Еврохелт разполагат с екип от висококвалифицирани специалисти в различни области на медицината с дългогодишен професионален опит. За запазване на час за консултация с УНГ специалист.

☎️ Телефон за контакт: 0888 994 776
📍град София, бул. “Пенчо Славейков“ №2
📧 [email protected]


endodontiya-korenovo-lechenie-bolnicaevropa.jpg

Какво е ендодонтията?

Лечението или повторното лечение на кореновите канали на зъба при възпаление и инфекция на пулпата и дентина, обикновено дължащи се на усложнение на зъбния кариес наричаме ендодонтия. Усложненията на зъбния кариес, като пулпит и пародонтит, остават основна причина за загуба на зъби. Освен това възпалителните процеси в кореновите канали на зъбите са огнища на хронична инфекция и възможна причина за системни заболявания. Ето защо ендодонтията е изключително актуална и една от най-бързо развиващите се области на денталната медицина.

Кога е необходимо ендодонтско лечение?

  • Основните причини, поради които се налага ендодонтия:
  • Усложнения след нелекуван зъбния кариес (пулпит, периодонтит) – възпаление на зъбната пулпа, придружено от остър, силен зъбобол;
  • Повторно ендодонтско лечение (релечение) – представлява разпълване на предходната коренова заплънка и повторна механично-химична обработка на корено-каналната система, както и повторно обтуриране на каналите. Този подход за лечение се предприема след неуспешно първично лечение.
  • Подготовка на кореновите канали на зъбите преди поставяне на коронки.

endodontiya korenovo lechenie bolnicaevropa

Симптоми, които показват нeoбходимост от ендодонтско лечение:

  • Остра болка при дъвчене или отхапване;
  • Дискомфорт при докосване на зъба;
  • Наличие на абсцес или фистула;
  • Счупен или пукнат зъб;
  • Продължителна чувствителност към студено или топло;
  • Нелекуван кариес или потъмняване на венците.

Загубата на зъб може да бъде предотвратена с навременно и правилно лечение според предписанията на лекар специалист в Болница Европа и МЦ Еврохелт.

Потърсете ни за превантивна грижа и запазване на час за консултация:
☎️ Телефон за контакт: 088 994 776
📍град София, бул. “Пенчо Славейков“ №2


laringit-zaguba-na-glas-bolnicaevropa.jpg

Губите ли често гласа си в сезона на студеното време?

🗣💬Губите ли често гласа си в сезона на студеното време? Възможно е да става въпрос за ларингит.
Какво трябва да знаете за това разпространено през есенно-зимния сезон заболяване🍂❄.
Острият ларингит представлява възпаление на лигавицата на ларинкса, което в рамките на седмица две отшумява. Той е често срещан през зимните месеци и е най-вече причинен от простуда, от актуалните за сезона въздушно-капкови инфекции или от различни бактериални причинители.
🕐Първи симптом е дрезгав до афоничен (липсващ) глас придружен със суха дразнеща кашлица и болка при преглъщане, понякога може да възникне чувство за чуждо тяло, с или без прояви на други симптоми на остра вирусна инфекция.
❗️ Острият ларингит е често срещан и при децата като при тях протичането му може да бъде по-тежко.
🗓 Хроничният ларингит е този, който продължава повече от три седмици, след неправилно лечение на острия ларингит или причинен от други фактори като тютюнопушене, съпътстващи хронични заболявания, професионални заболявания, химични съединения и други.
🩺С диагностична стойност е изследването наречено индиректна ларингоскопия и при нужда оглед с оптика проведена от УНГ специалист.
🏥Потърсете ни за превантивна грижа и запазване на час за консултация при УНГ специалист.
☎️ Телефон за контакт: 0888 994 776
📍град София, бул. “Пенчо Славейков“ №2

ung-diagnostichno-terapevtichni-konsultacii-za-deca-bolnica-evropa-1.png

УНГ диагностично-терапевтични консултации за деца

👨‍👩‍👧‍👦 Скъпи родители,
в УНГ клииката на МБАЛ „Европа“ се провеждат диагностично-терапевтични консултации за деца.
При необходимост разполагаме и със специалисти, които извършват оперативна дейност с фокус ушно-носно-гърлени заболявания.
🧚‍♀️ Към малките ни пациенти се отнасяме със специално внимание и грижа, знаейки че за тях посещението при лекар е събитие, което невинаги е придружено от приятни емоции.Нарушенията на слуха представляват намалена или липсваща способност за възприемане на околните звуци. Те могат да бъдат, засягащи както едното, така и двете уши. Могат да бъдат вродени (т.е. детето да е родено с намаление на слуха) или придобити (да е възникнало известен период след раждането).

Доверете се на опита и професионализма на екипа ни!
☎️ Телефон за контакт: 0888 994 776
📍град София, бул. “Пенчо Славейков“ №2

hyrkane-prichini_bolnicaevropa.jpg

Какви са причините за хъркането?

По време на сън мускулите на мекото небце, езика и гърлото се отпускат и причиняват стесняване и блокиране на въздушния поток. Докато дишате, мекото небце и мъжеца вибрират в задната част на гърлото Ви и предизвикват така характерния звук при хъркането.

Сливиците, както и „третата сливица“ също вибрират и допълнително спомагат за стесняването на въздушния поток.

Вие не хъркате, когато сте будни, защото мускулите на гърлото поддържат тъканите в задната част на устната кухина в нормален тонус. Само по време на сън тези тъкани се отпускат и колабират и причиняват хъркане.

prichini hyrkane bolnicaevropa

Какво представлява хъркането?

Хъркането е често срещано нарушение на съня, което се характеризира с вибрация на меките тъкани в гърлото по време на дишане. То може да варира по интензивност от леко до силно и може да наруши съня както на хъркащия, така и на спящия до него.

Хъркането се появява, когато въздушния поток от устата и носа насочен към белите дробове, предизвиква вибрации в тъканите на гърлото по време на сън. Тези вибрации произвеждат силен, стържещ и неприятен звук, който може да бъде причина за разстройство на съня на вас, но най-вече на вашия партньор. Вие може да не знаете, че хъркате, но партньорът ви се събужда от „пронизителния“ шум.

Най-чести причини са заболявания на носа (носни полипи, изкривена носна преграда, хипертрофирали носни конхи, алергични заболявания на носоглътката), уголемените сливици, трета сливица, езична сливица и физиологични аномалии на мекото и твърдо небце. Допълнителни фактори, подпомагащи хъркането са: наднорменото тегло, злоупотреба с алкохол и цигари, антидепресанти и заболявания на централната нервна система.

 

Факторите, които влияят на Вашия сън и хъркане

  • тютюнопушене;
  • употребана алкохол;
  • използване на депресанти или други мускулни релаксанти;
  • спане по гръб;
  • запушен нос от настинка или алергия;
  • изкривена носна преграда;
  • навлизането в средната възраст;
  • бременност;
  • генетични характеристики, които влияят върху структурата на устата и гърлото;

Какви са усложненията при хъркането?

Продължителното хъркане, без ненавременно изясняване на причината и започване на подходящо лечение, води до повишаване в най-голяма степен на рискове от развитието на сърдечно-съдови заболявания (високо кръвно налягане), чести остри и хронични заболявания на дихателната система, сънна апнея, неработоспособност и сънливост през деня, опасност при шофиране, както и сериозни разтройства при съжителството ни с избрания от нас партньор.

Какви са причините за хъркането? По време на сън мускулите на мекото небце, езика и гърлото се отпускат и причиняват стесняване и блокиране на въздушния поток. Докато дишате, мекото небце и мъжеца вибрират в задната част на гърлото ви и предизвикват така характерния звук при хъркането.

Хъркането може да е симптом на друго заболяване:

  • Сънна апнея: Сериозно нарушение на съня, при което дишането спира и започва многократно през нощта;
  • Увеличени сливици: Често срещано при деца, може да причини хъркане;
  • Аномалии на носната преграда: Изкривяване на носната преграда може да затрудни дишането и да причини хъркане;
  • Алергии: Алергиите могат да причинят подуване на дихателните пътища и хъркане.

Изкривена носна преграда и затруднено носно дишане. Изкривяване на носната преграда може да затрудни дишането и да причини хъркане

Какви са изследванията за диагностика на хъркането?

За диагностициране на състоянието, УНГ специалист ще направи преглед на симптомите. Той също така ще извърши физически преглед. Може да е необходимо изображения като рентген, компютърна томография или магнитен резонанс за проверка на структурата на дихателните Ви пътища.

В зависимост от тежестта на хъркането и другите симптоми лекарят ви може да поиска да направите изследване на съня. По време на изследването на съня се отчитат вашите мозъчни вълни, нивото на кислорода в кръва, сърдечната честота, етапите на съня етапи и движението на очите и краката по време на сън.

ung klinika kabinet pregled bolnica evropa

Какво да предприемем?

Потърсете незабавно компетентен УНГ специалист, занимаващ се с проблемите на хъркането и сънната апнея. Само така ще получите навреме точната диагноза и подходящото за вас лечение.
Запомнете!

☎️ За повече информация и записване на час за консултация можете да се обадите на тел. 0888994776

Доколко сериозен проблем е хъркането?


svetoven-den-s-borba-alergii-bolnicaevropa.jpg

8 юли – Световен ден за борба с алергиите

На 8 юли отбелязваме Световния ден за борба с алергиите. Началото на инициативата е поставено през 2005 г. от Световната организация за борба с алергиите. Целта е да се повиши информираността на обществото относно алергичните заболявания и да се постави акцент върху значението на профилактиката и превенцията им.

😒По данни на Световната здравна организация алергията заема 4-то място сред хроничните заболявания. Около 35% от хората страдат от алергични болести, като броят на заболелите се е удвоил през последните 20 години.
👉Алергията е проява на свръхреакция на организма към определено вещество, което в своята същност може да не бъде вредно. Веществата, които предизвикват алергични реакции се наричат алергени. Многообразието на алергените е огромно.
На практика броят на веществата, които могат да предизвикат алергия е неограничен. Добре известни са алергичните реакции към ужилване или ухапване от насекоми, алергии към храни, лекарства, полени, домашни любимци, козметика, плесени и много други.

По данни на Световната здравна организация в световен мащаб алергиите заемат едно от челните места по разпространение сред всички хронични заболявания. В общия случай те се проявяват като свръхчувствителност към чужди, обикновено безвредни за организма вещества (алергени), които имунните клетки на засегнатия пациент идентифицират неправилно като заплаха за неговото здраве. Един от основните проблеми при алергиите е свързан с факта, че броят на веществата, към които хората могат да бъдат свръхчувствителни, е неограничен.

В медицинската литература са описани повече от 50 вида алергични реакции или алергии, като най-често срещаните са: ринит или сенна хрема; дерматит; алергична астма; уртикария; атопичен дерматит; инсектна алергия и др. От значение за появата и развитието им са както генетичната предразположеност, така и много фактори от околната среда. Сред тях водещи са замърсяването и непрекъснатото навлизане в бита на хората на изкуствено създадени субстанции и химически препарати, които не са съществували в близкото минало.

Това прави средата, в която живеем, наситена с алергени, които на практика е почти невъзможно да бъдат избегнати. Ето защо според проучвания, проведени през последните години, честотата на алергичните заболявания сред населението по целия свят се е увеличила значително. Днес се приема, че не по-малко от 30% от човешката популация е засегната от алергични реакции. Наблюдава се и неблагоприятната тенденция за разширяване на възрастовите граници на пациентите, като алергии се развиват не само в ранните детски години, но и при по-възрастни хора.

Успоредно с това съвременната медицина е напреднала до такава степен, че освен многобройните средства, които помагат за облекчаване на алергичните състояния, вече съществуват и такива, които предотвратят появата на алергични симптоми и реакции. Пример в това отношение е широко използваната в клиничната практика специфична имунотерапия/ваксинация със съответния алерген, който е единственият етиологичен метод за лечение и профилактика на алергичните заболявания. От особена важност е и най-съвременният метод за тяхното лечение, свързан с въвеждането на т.н. биологична терапия с разнообразни моноклонални антитела, който вече е достъпен и у нас.

Въведени са всички най-актуални методи на лечение и диагностика на алергичните състояния. Българският алергично болен пациент може да получи най-адекватни, отговарящи на достиженията на съвременната наука грижи и контрол на състоянието му.

❗️Алергичните реакции са различни и по сила: от леки, до средни и тежки, които са свързани със затруднено дишане, задушаване, понижение на кръвното налягане, забавяне на сърдечния ритъм, дори могат да доведат до смърт (алергичен шок).
👩‍⚕️При съмнения за алергия или проява на алергични реакции, потърсете консултация с лекар.

vynshen-otit-lyato-bolnica-evropa1.jpg

Кои са причините за външния отит през лятото?

Външният отит е често срещан проблем през лятото🌊☀.
Той представлява възпаление на външното ухо. Симптомите му се изразяват в болка, заглъхване и сърбеж в ушите.
Кои са причините за външния отит❓
➡️ може да се получи, когато влезе вода в ухото след посещение на водни басейни или море
➡️ честото и прекалено старателно почистване на ушите с клечки за уши може да причини микротравми по кожата, покриваща външния слухов проход, което ги прави входна врата за инфекция
➡️ хора със системни заболявания като диабет са по-предразположени към отит, вследствие на подтиснатия имунитет
✅ 🔵При нужда от консултация с УНГ специалист разчитайте на екипа на МЦ „Еврохелт“!
☎ 0888 994 776
📍град София, бул. “Пенчо Славейков“ №2
https://bolnicaevropa.bg/
.

bolnicaevropa.bg © 2023 Болница Европа. Всички права запазени