Болница „Европа„

НОВИНИ

hyrkane-prichini_bolnicaevropa.jpg

Какви са причините за хъркането?

По време на сън мускулите на мекото небце, езика и гърлото се отпускат и причиняват стесняване и блокиране на въздушния поток. Докато дишате, мекото небце и мъжеца вибрират в задната част на гърлото Ви и предизвикват така характерния звук при хъркането.

Сливиците, както и „третата сливица“ също вибрират и допълнително спомагат за стесняването на въздушния поток.

Вие не хъркате, когато сте будни, защото мускулите на гърлото поддържат тъканите в задната част на устната кухина в нормален тонус. Само по време на сън тези тъкани се отпускат и колабират и причиняват хъркане.

prichini hyrkane bolnicaevropa

Какво представлява хъркането?

Хъркането е често срещано нарушение на съня, което се характеризира с вибрация на меките тъкани в гърлото по време на дишане. То може да варира по интензивност от леко до силно и може да наруши съня както на хъркащия, така и на спящия до него.

Хъркането се появява, когато въздушния поток от устата и носа насочен към белите дробове, предизвиква вибрации в тъканите на гърлото по време на сън. Тези вибрации произвеждат силен, стържещ и неприятен звук, който може да бъде причина за разстройство на съня на вас, но най-вече на вашия партньор. Вие може да не знаете, че хъркате, но партньорът ви се събужда от „пронизителния“ шум.

Най-чести причини са заболявания на носа (носни полипи, изкривена носна преграда, хипертрофирали носни конхи, алергични заболявания на носоглътката), уголемените сливици, трета сливица, езична сливица и физиологични аномалии на мекото и твърдо небце. Допълнителни фактори, подпомагащи хъркането са: наднорменото тегло, злоупотреба с алкохол и цигари, антидепресанти и заболявания на централната нервна система.

 

Факторите, които влияят на Вашия сън и хъркане

  • тютюнопушене;
  • употребана алкохол;
  • използване на депресанти или други мускулни релаксанти;
  • спане по гръб;
  • запушен нос от настинка или алергия;
  • изкривена носна преграда;
  • навлизането в средната възраст;
  • бременност;
  • генетични характеристики, които влияят върху структурата на устата и гърлото;

Какви са усложненията при хъркането?

Продължителното хъркане, без ненавременно изясняване на причината и започване на подходящо лечение, води до повишаване в най-голяма степен на рискове от развитието на сърдечно-съдови заболявания (високо кръвно налягане), чести остри и хронични заболявания на дихателната система, сънна апнея, неработоспособност и сънливост през деня, опасност при шофиране, както и сериозни разтройства при съжителството ни с избрания от нас партньор.

Какви са причините за хъркането? По време на сън мускулите на мекото небце, езика и гърлото се отпускат и причиняват стесняване и блокиране на въздушния поток. Докато дишате, мекото небце и мъжеца вибрират в задната част на гърлото ви и предизвикват така характерния звук при хъркането.

Хъркането може да е симптом на друго заболяване:

  • Сънна апнея: Сериозно нарушение на съня, при което дишането спира и започва многократно през нощта;
  • Увеличени сливици: Често срещано при деца, може да причини хъркане;
  • Аномалии на носната преграда: Изкривяване на носната преграда може да затрудни дишането и да причини хъркане;
  • Алергии: Алергиите могат да причинят подуване на дихателните пътища и хъркане.

Изкривена носна преграда и затруднено носно дишане. Изкривяване на носната преграда може да затрудни дишането и да причини хъркане

Какви са изследванията за диагностика на хъркането?

За диагностициране на състоянието, УНГ специалист ще направи преглед на симптомите. Той също така ще извърши физически преглед. Може да е необходимо изображения като рентген, компютърна томография или магнитен резонанс за проверка на структурата на дихателните Ви пътища.

В зависимост от тежестта на хъркането и другите симптоми лекарят ви може да поиска да направите изследване на съня. По време на изследването на съня се отчитат вашите мозъчни вълни, нивото на кислорода в кръва, сърдечната честота, етапите на съня етапи и движението на очите и краката по време на сън.

ung klinika kabinet pregled bolnica evropa

Какво да предприемем?

Потърсете незабавно компетентен УНГ специалист, занимаващ се с проблемите на хъркането и сънната апнея. Само така ще получите навреме точната диагноза и подходящото за вас лечение.
Запомнете!

☎️ За повече информация и записване на час за консултация можете да се обадите на тел. 0888994776

Доколко сериозен проблем е хъркането?


svetoven-den-s-borba-alergii-bolnicaevropa.jpg

8 юли – Световен ден за борба с алергиите

На 8 юли отбелязваме Световния ден за борба с алергиите. Началото на инициативата е поставено през 2005 г. от Световната организация за борба с алергиите. Целта е да се повиши информираността на обществото относно алергичните заболявания и да се постави акцент върху значението на профилактиката и превенцията им.

😒По данни на Световната здравна организация алергията заема 4-то място сред хроничните заболявания. Около 35% от хората страдат от алергични болести, като броят на заболелите се е удвоил през последните 20 години.
👉Алергията е проява на свръхреакция на организма към определено вещество, което в своята същност може да не бъде вредно. Веществата, които предизвикват алергични реакции се наричат алергени. Многообразието на алергените е огромно.
На практика броят на веществата, които могат да предизвикат алергия е неограничен. Добре известни са алергичните реакции към ужилване или ухапване от насекоми, алергии към храни, лекарства, полени, домашни любимци, козметика, плесени и много други.

По данни на Световната здравна организация в световен мащаб алергиите заемат едно от челните места по разпространение сред всички хронични заболявания. В общия случай те се проявяват като свръхчувствителност към чужди, обикновено безвредни за организма вещества (алергени), които имунните клетки на засегнатия пациент идентифицират неправилно като заплаха за неговото здраве. Един от основните проблеми при алергиите е свързан с факта, че броят на веществата, към които хората могат да бъдат свръхчувствителни, е неограничен.

В медицинската литература са описани повече от 50 вида алергични реакции или алергии, като най-често срещаните са: ринит или сенна хрема; дерматит; алергична астма; уртикария; атопичен дерматит; инсектна алергия и др. От значение за появата и развитието им са както генетичната предразположеност, така и много фактори от околната среда. Сред тях водещи са замърсяването и непрекъснатото навлизане в бита на хората на изкуствено създадени субстанции и химически препарати, които не са съществували в близкото минало.

Това прави средата, в която живеем, наситена с алергени, които на практика е почти невъзможно да бъдат избегнати. Ето защо според проучвания, проведени през последните години, честотата на алергичните заболявания сред населението по целия свят се е увеличила значително. Днес се приема, че не по-малко от 30% от човешката популация е засегната от алергични реакции. Наблюдава се и неблагоприятната тенденция за разширяване на възрастовите граници на пациентите, като алергии се развиват не само в ранните детски години, но и при по-възрастни хора.

Успоредно с това съвременната медицина е напреднала до такава степен, че освен многобройните средства, които помагат за облекчаване на алергичните състояния, вече съществуват и такива, които предотвратят появата на алергични симптоми и реакции. Пример в това отношение е широко използваната в клиничната практика специфична имунотерапия/ваксинация със съответния алерген, който е единственият етиологичен метод за лечение и профилактика на алергичните заболявания. От особена важност е и най-съвременният метод за тяхното лечение, свързан с въвеждането на т.н. биологична терапия с разнообразни моноклонални антитела, който вече е достъпен и у нас.

Въведени са всички най-актуални методи на лечение и диагностика на алергичните състояния. Българският алергично болен пациент може да получи най-адекватни, отговарящи на достиженията на съвременната наука грижи и контрол на състоянието му.

❗️Алергичните реакции са различни и по сила: от леки, до средни и тежки, които са свързани със затруднено дишане, задушаване, понижение на кръвното налягане, забавяне на сърдечния ритъм, дори могат да доведат до смърт (алергичен шок).
👩‍⚕️При съмнения за алергия или проява на алергични реакции, потърсете консултация с лекар.

vynshen-otit-lyato-bolnica-evropa1.jpg

Кои са причините за външния отит през лятото?

Външният отит е често срещан проблем през лятото🌊☀.
Той представлява възпаление на външното ухо. Симптомите му се изразяват в болка, заглъхване и сърбеж в ушите.
Кои са причините за външния отит❓
➡️ може да се получи, когато влезе вода в ухото след посещение на водни басейни или море
➡️ честото и прекалено старателно почистване на ушите с клечки за уши може да причини микротравми по кожата, покриваща външния слухов проход, което ги прави входна врата за инфекция
➡️ хора със системни заболявания като диабет са по-предразположени към отит, вследствие на подтиснатия имунитет
✅ 🔵При нужда от консултация с УНГ специалист разчитайте на екипа на МЦ „Еврохелт“!
☎ 0888 994 776
📍град София, бул. “Пенчо Славейков“ №2
https://bolnicaevropa.bg/
.

17-mai-svetoven-den-hyprtonia-bolnicaevropa-1200x800.jpg

17 май – Световен ден за борба с хипертонията

На 17 май се отбелязва Световния ден за борба с хипертонията. Артериалната хипертония се счита за „съвременна епидемия“, тъй като се установява средно при 4 от 10 възрастни над 25-годишна възраст и се определя като глобален рисков фактор за за инфаркт на миокарда и мозъчен инсулт, смърт и нетрудоспособност. Честотата ѝ нараства с възрастта, като се повишава стъпаловидно след 50 годишна възраст, а след навършване на 65 години достига до 80% при жените.

През 2024 г. Световният ден за борба с хипертонията е под надслов „Измерете кръвното си налягане точно, контролирайте го и живейте по-дълго“, с акцент върху:

  • Повишаване нивото на информираност за хипертонията в световен мащаб, особено в районите с по-ниски до средни доходи;
  • Популяризиране на точни методи за измерване на кръвното налягане;
  • Наблягане на сериозните медицински усложнения, предизвикани от хипертонията;
  • Предоставяне на информация за превенцията, симптомите, откриването и управлението на заболяването.

Хипертонията се определя като постоянно повишено артериално налягане, тоест налягане, което превишава условно приетото за нормално ниво. Приема се диагноза артериална хипертония, когато стойностите на кръвното налягане, измерено поне два пъти в денонощието по едно и също време, надхвърлят 140 mmHg за систолното налягане и 90 mmHg за диастолното.

Артериалната хипертония обикновено протича безсимтомно или с незначителни оплаквания. В зависимост от стадия и начина на протичане на заболяването болните се оплакват най-често от следните симптоми: главоболие и световъртеж, замайване и зрителни нарушения, нарушения в равновесието и координацията.

В по-късните стадии на заболяването започват да се проявяват и симптоми от страна на прицелните органи – сърце, ретина, централна нервна система, вегетативна нервна система и бъбреци. Могат да се наблюдават също стенокардия, сърдечни аритмии, преходни нарушения на мозъчното кръвообращение и др.

Усложнения на хипертонията

  • Бъбречна недостатъчност;
  • Атеросклероза;
  • Исхемична болест на сърцето;
  • Инфаркт;
  • Хипертрофия на лявата камера;
  • Сърдечна недостатъчност;
  • Инсулт;
  • Мозъчен кръвоизлив;
  • Увреждане на ретината.

Рискови фактори

Факторите, провокиращи артериална хипертония, най-общо могат да се групират в 3 основни групи:

  • нездравословен начин на живот;
  • наследственост;
  • други заболявания.

Водеща роля има начинът на живот:

  • Недостатъчна физическа активност;
  • Нездравословна диета (твърде много сол, малко плодове и зеленчуци и др.);
  • Наднормено тегло ;
  • Тютюнопушене;
  • Злоупотреба с алкохол;
  • Стрес.

riskovi-faktori-melanom-bolnicaevropa-1200x800.jpg

Кои са рисковите фактори за появата на меланом?

Обичайте кожата си и я пазете 🤍

Ако забележите нещо НОВО, ПРОМЕНЯЩО се или НЕОБИЧАЙНО върху кожата си, незабавно посетете Вашия дерматолог.
За предразполагащи фактори се обсъждат както фактори от средата, така и генетична предразположеност. Не всички меланоми са предизвикани от слънцето, но ролята на ултравиолетовите лъчи остава водеща.
Изключително рискови за поява на меланом са както изгарянето, така и продължително излагане на слънце. Само едно изгаряне на слънцето с поява на мехури при деца увеличава два пъти риска от поява на меланом.
Освен това рискът от ултравиолетовите лъчи зависи и от географската ширина, на която живеят хората. Рискът е по-голям за места с повече ултравиолетова радиация, най-вече тези, които са близко до екватора.
Хората със светла кожа, светли и рижи коси, лунички, сини и зелени очи са с по-висок риск за поява на меланом, което сочи протективната роля на естествения пигмент на кожата.
Риск от поява на меланом има и за хора, които имат повече от 100 бенки, имат атипични бенки, както и тези, които са имали меланом или някой в тяхното семейство има меланом.
Бъдете информирани!
Потърсете ни за превантивна грижа и запазване на час за консултация при дерматолог специалист.
☎️ Телефон за контакт: 088 994 776
📍град София, бул. “Пенчо Славейков“ №2

himichen-piling-procedura-bolnicaevropa1-1200x800.jpg

Химичният пилинг е процедура, при която могат да се третират различни несъвършенства по кожата като се премахват увредените епидермални слоеве.

Химичният пилинг представлява процедура, която бързо и ефикасно обновява, подмладява и освежава кожата, стимулира обмяната на кожните клетки, подобряват функцията на кожата, засилват кръвоснабдраването на кожата. В Болница Европа терапията се извършва от дерматолози специалисти, които ще изберат най-подходящите за нуждите на Вашата кожа вид и дълбочина на пилинг, както и брой процедури.

Химичният пилинг е една безопасна и ефективна процедура за лечение на различни кожни несъвършенства, която дава отлични естетически резултати.

✅ Той е подходящ при:

🔹 премахване на тъмни петънца по кожата,
🔹 изравняване на тена,
🔹 намаляване на омазняването,
🔹 свиване на порите,
🔹 заличаване на фини бръчици,
🔹 възстановяване на гладкия вид на кожата.

🧫 Съществуват различни видове химичен пилинг, които се избират според индивидуалните особености на кожата.

Химичен пилинг при несъвършенства по кожата

✅ Процедурите не са инвазивни и премахват повърхностните несъвършенства безболезнено. Химичният пилинг подобрява еластичността, плътността и стегнатостта на кожата, а резултатът е лифтинг ефект и избистряне на тена още след първата процедура.

✅ Химичнният пилинг премахват мъртвите клетки от повърхността на кожата, като се стимулира обновяването и се подобрява функционирането ѝ. Така тя се стимулира отново да „заработи“ и да възстанови отнетото с нов и жизнен слой кожа.

✅ Релефът се изглажда, фините линии и петънцата се заличават, а тенът се избистря. Кожата става гладка и мека на допир. Допълнително настъпва изглаждане на релефа, свиване на порите и заличаване на фини бръчици, както и премахване на различни тъмни петънца.

✅ Съвременната медицина предлага много видове химичен пилинг с разнообразен състав, насочени към разрешаването на различни кожни проблеми. Химичен пилинг е добър избор за бързо и резултатно възобновяване на кожата и регулира омазняването и намалява възпаленията.

Потърсете ни за запазване на час за консултация при дерматолог специалист.
☎️ Телефон за контакт: 088 994 776
📍град София, бул. “Пенчо Славейков“ №2

 


sinuzit-simptomi-bolnica-evropa.png

Какви са симптомите при синузит?

Синузитът е възпалително заболяване на лигавицата на околоносните кухини.

➡️ Характеризира се с хрема, силно главоболие и тежест в главата, болки в очите, бузите, челото, стичащ се към гърлото секрет, температура, болка в ушите или зъбите, умора.

🔍Синузитът може да бъде причинен от инфекция на горните дихателни пътища, изкривена носна преграда, алергия, заболявания на зъбите. Възпалението може да се прояви еднократно, но при неправилно лечение и повтарящи се инфекции може да премине в хронично.

Синузитът е сред най-често срещаните възпалителни заболявания на околоносните кухини – синусите. Причинителите му са много – бактерии, вируси, гъбички, но най-често инфекцията е смесена. По своята същност той представлява остро или хронично възпаление, което преминава от носната кухина в кухината на синуса. Това възпаление може да засегне както фронталния, така и максиларните, етмоидалните и сфеноидалните синуси. Най-често срещаната причина за проявата му е обикновената хрема. Това възпаление може да засегне както фронталния, така и максиларните, етмоидалните и сфеноидалните синуси. Най-често срещаната причина за проявата му е обикновената хрема. Други, провокиращи възпаление на синусите фактори, могат да бъдат изкривена носна преграда, увеличена трета сливица и слаб имунитет.

🤧 Синузитът не е просто хрема, която може да отмине бързо и без лечение, затова още при първи симптоми направете консултация с УНГ-специалист.

✅ В МБАЛ Европа на разположение са висококвалифицирани УНГ специалисти, които ще се погрижат за Вашето здраве.

☎️ Телефон за контакт: 088 994 776
📍град София, бул. “Пенчо Славейков“ №2
📧 [email protected]
ℹ https://bolnicaevropa.bg

 

 


bolnicaevropa.bg © 2023 Болница Европа. Всички права запазени